W towarzystwie niezwykłej bohaterki

3 października dwie klasy czwarte ze szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Niepołomicach oraz klasa czwarta ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Zabierzowie Bocheńskim obejrzały w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie spektakl słowno-muzyczny pt.: „Pyza na polskich dróżkach”. Widowisko zostało oparte na poemacie Hanny Januszewskiej, a wyreżyserowane zostało przez Jerzego Fedorowicza.
Główną bohaterką sztuki jest Pyza. To w jej towarzystwie uczniowie mieli okazję przenieść się w niezwykły świat dziecięcej wyobraźni i uczestniczyć w barwnym, roztańczonym widowisku, które jednocześnie było lekcją języka polskiego, historii i geografii.
Pyza wyruszyła w swą podróż z Warszawy i kolejno zwiedzała poszczególne regiony Polski. Odwiedziła, m.in.: Gdańsk, Zakopane, Kraków. Poznawała kulturę i zwyczaje mieszkańców odwiedzanych miast.
Przedstawienie wzbogaciły barwne stroje ludowe, piosenki biesiadne i ludowe. Na scenie aktorzy tańczyli polonezy, mazury, krakowiaki… Nie zabrakło legend o syrence warszawskiej czy wawelskim smoku. Spektakl prezentował też informacje na temat historii Wadowic i Karola Wojtyły. Sztuka była niezwykle dynamiczna. Królowała w niej dziecięca energia, radość i optymizm. Przedstawienie uczy i wychowuje. Pokazuje, jak piękną mamy tradycję i jak głęboko w niej jesteśmy osadzeni.
Dla naszych uczniów wizyta w teatrze stała się okazją do refleksji nad pięknem naszej ziemi ojczystej. Pokazała, jaką wartością jest kultura ludowa i jak ważne jest jej pielęgnowanie.
Organizatorką wyjazdu uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Niepołomicach była Krystyna Michalska – nauczycielka języka polskiego, a wyjazd uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zabierzowie Bocheńskim zorganizowała Żaneta Biernat-Tkocz – nauczycielka biologii.
Beata Franczyk-Kestranek

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.