Tadeusz Kościuszko – wielki Polak, patron naszej szkoły

W ramach edukacji czytelniczej i medialnej przybliżono uczniom klas 0 – 5 postać patrona naszej szkoły – Tadeusza Kościuszki, wielkiego Polaka i bohatera narodowego. Podczas spotkań październikowych i listopadowych uczniowie dowiedzieli się, że Tadeusz Kościuszko uczęszczał do Szkoły Rycerskiej w Warszawie, walczył o niepodległość Polski
i Stanów Zjednoczonych, przyjaźnił się z Thomasem Jeffersonem, trzecim prezydentem USA. Za bohaterską postawę w bitwie pod Zieleńcami w czasie wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. został odznaczony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Orderem Virtuti Militari.

Był Naczelnikiem Powstania Kościuszkowskiego przeciw Rosji i Prusom w 1794 r. Rodacy docenili zasługi Tadeusza Kościuszki, w 1820 r. usypali mu kopiec w Krakowie, do którego przybywali Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Na świecie znajdują się także miejsca, które sławią bohatera, np. Góra Kościuszki w Australii. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Izabeli Degórskiej pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem”, obejrzały prezentację z obrazami Wojciecha Kossaka „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, Wojciecha Kossaka i Jana Styki „Panorama Racławicka” oraz Michała Stachowicza „Inauguracja sypania Kopca Kościuszki w dniu 16 października 1820”, „Nauczyciel szkółki ludowej z dziatwą szkolną na Kopcu Kościuszki”. Dzieciom przybliżono czasy, w których żył Kościuszko. Najmłodsi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności plastyczne kolorując postać kosyniera lub portret Kościuszki, a starsi rozwiązując krzyżówkę historyczną. Uczniów naszej szkoły zapraszamy do przeczytania książki Izabeli Degórskiej pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem” i życzymy dobrej lektury.                                                                                                                                                      Zofia Klima                                                                                                                                      nauczyciel bibliotekarz

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.