Biblioteka

Biblioteka czynna w godzinach:                                                                      

Poniedziałek 7.50-14.10
Wtorek 7.50-13.50
Środa 7.50-14.10
Czwartek 7.50-13.50
Piątek 7.50-12.50

Jakie książki można wypożyczać?

Dzieci i młodzież mają możliwość korzystania z księgozbioru uwzględniającego wymogi podstawy programowej oraz zainteresowania i preferencje czytelnicze. Struktura księgozbioru obejmuje kanon lektur, literaturę dla dzieci (bajki i wierszyki, baśnie, legendy, literaturę obyczajową, literaturę przygodową, literaturę fantastyczną, literaturę podróżniczą, komiksy) oraz literaturę popularnonaukową – encyklopedie i słowniki.
Książki są opracowane w katalogu online:

https://m029644.molnet.mol.pl/

Gratulujemy wzorowego czytelnictwa

Drodzy Czytelnicy!
Gratulujemy wzorowego czytelnictwa w roku szkolnym 2020/2021 Uczniom:
– Mucha Natalia kl. 1 B
– Osika Anna kl. 1 B
– Pizur Hanna kl. 1 B
– Gołąb Roksana kl. 1 C
– Rozpędzik Lena kl. 1 C
– Ślusarczyk Jan kl. 1 C
– Wanatko Ada kl. 1 C
– Mahmoudi Maisa kl. 2 B
– Komenda Wojciech kl. 3 A
– Broda Blanka kl. 4 B
Wszystkim Czytelnikom naszej szkoły życzymy udanych wakacji z dobrą książką.
Zofia Klima
Nauczyciel bibliotekarz

Pasowanie Uczniów klas 1 A, 1 B, 1 C na Czytelników  –  9 i 11 lutego 2021 r.

Pierwszoklasiści naszej szkoły oficjalnie zostali przyjęci do grona Czytelników biblioteki szkolnej. Uroczystego pasowania dokonali Dyrektorzy Szkoły p. Grzegorz Harabasz              i p. Małgorzata Bednarczyk w obecności Wychowawców p. Teresy Świętek,
p. Marceliny Kryzy, p. Edyty Cudak oraz nauczyciela bibliotekarza.

Tegoroczna uroczystość przebiegała pod hasłem „Chcesz odkryć świat? Bądź z książką za pan brat” i towarzyszyła jej  prezentacja książek dla dzieci, które mogły wypożyczyć.

Niech to będzie zachęta dla najmłodszych Czytelników do zdobywania wiedzy, rozwijania zainteresowań i pasji czytelniczych oraz niech czerpią radość z czytania książek.

Zofia Klima                                                                                                                                      Nauczyciel bibliotekarz

Spotkanie autorskie online z panem Waldemarem Cichoniem

W tym tygodniu, w poniedziałek 12 października, dla uczniów klas 1 – 4, odbyło się na żywo spotkanie autorskie online z p. Waldemarem Cichoniem, autorem książek dla dzieci. Dowiedzieliśmy się, ze autor w dzieciństwie marzył o napisaniu książki, sam dużo czytał. Marzenia spełniają się, do tej pory p. Cichoń napisał czternaście książek dla dzieci, które cieszą się ogromną popularnością, a jedna z nich, ,,Cukierku, Ty łobuzie!”, jest lekturą szkolną. Dla autora inspiracją do pisania jest jego rodzina oraz koty Cukierek i Tradycja. Autor przeczytał fragment książki ,,Co słychać, Cukierku?” o przygodach niezwykłego kota, który na co dzień psoci i sprawia dużo radości. Pisarz zachęcał dzieci do napisania opowiadania lub książki. Powiedział, że trzeba wierzyć w siebie, trzeba uczyć się języka polskiego, trzeba dużo czytać, być systematycznym, pracowitym i mieć poczucie humoru. Dzieci dowiedziały się również, jak powstaje książka i poznały zawody związane z książką:  pisarz, korektor, ilustrator, grafik, łamacz tekstu, drukarz, wydawca, księgarz, bibliotekarz.
Tym, którym sprzęt sprawił psikusa podczas spotkania na żywo online, proponujemy obejrzeć inne spotkania z pisarzem na stronie facebooka Autora.
Polecamy książki p. Cichonia, życzymy dobrej lektury i wiele humoru.
Zofia Klima
nauczyciel bibliotekarz

 

Serdeczne podziękowania dla Organizatorów akcji „Podziel się książką”!


Dziękujemy Pani Izabeli Kaciczak, Pani Małgorzacie Nowak, Radzie Rodziców oraz wszystkim Rodzicom i Uczniom naszej szkoły za zorganizowanie                  i przeprowadzenie akcji ”Podziel się książką”. Dzięki Waszej pomysłowości      i zaangażowaniu księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 324 książki dla dzieci    i młodzieży, które uczniowie będą mogli wypożyczać po wakacjach.

Zofia Klima
nauczyciel bibliotekarz

Drodzy Czytelnicy!
Są wśród nas uczniowie, którzy lubią czytać książki, czerpać z nich wiedzę        i dzięki nim miło spędzać czas. Oto uczniowie, którzy najwięcej przeczytali książek w roku szkolnym 2019/2020. Za wzorowe czytelnictwo otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Gratulujemy!
Poniżej także można zapoznać się ze stanem czytelnictwa w naszej szkole.
Wszystkim Czytelnikom życzymy miłych wakacji z dobrą książką.
1) Pazdan Aleksandra kl. 1 A – 19 książek
2) Kotara Kalina kl. 1 A – 14 książek
3) Mirek Krzysztof kl. 1 A – 12 książek
4) Mahmudi Maisa kl. 1 B – 47 książek
5) Bubak Marcelina kl. 1 B – 31 książek
6) Stec Milena kl. 1 B – 29 książek
7) Żybort Karolina kl. 1 C – 25 książek
8) Marzec Magdalena kl. 1 C – 20 książek
9) Rajchel Hanna kl. 1 C – 21 książek
10) Soczyńska Maja kl.1 C – 54 książki
11) Makwińska Anna kl. 1 D -22 książki
12) Matuszyk-Liszkowicz Maria kl. 1 D – 12 książek
13) Brzegowy Maja kl. 2 A – 17 książek
14) Rycombel Nel kl. 2 A – 22 książek
15) Ćwikliński Igor kl. 2 B – 20 książek
16) Krawczyk Maja kl. 2 C -46 książek
17) Marzec Martyna kl. 2 C – 17 książek
18) Nabagło Zofia kl. 2 C – 62 książek
19) Mirek Natalia kl. 3 A – 41 książek
20) Bara Zuzanna kl. 3 A – 18 książek
21) Filipecka Alicja – 25 książek
22) Broda Blanka kl. 3 B – 35 książek
23) Kwinta Emilia kl. 3 B – 23 książki
24) Krawczyk Oliwia kl. 3 B – 17 książek
25) Szkutnik Natalia kl. 5 B – 20 książek

Zofia Klima
nauczyciel bibliotekarz

Jak czytaliśmy w roku szkolnym 2019-2020 – zestawienie roczne

Drodzy Czytelnicy!

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich życzę miłośnikom książek radości
z czytania i dobrych wyborów czytelniczych.
Zofia Klima
Nauczyciel bibliotekarz

Szanowni Państwo!

W związku z epidemią koronawirusa i zdalnym nauczaniem podręczniki          dla klas 1-6 dostępne są darmowo w wersji online . Wystarczy wpisać              do wyszukiwarki tytuł, klasę i część podręcznika, następnie kliknąć                    w okładkę i otwiera się podręcznik.

Zofia Klima
Nauczyciel bibliotekarz

Wydarzenia:

Pasowanie na czytelników uczniów klas pierwszych Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Niepołomicach

Pierwszoklasiści korzystają z biblioteki szkolnej już od września bieżącego roku szkolnego. W pierwszym okresie nauki wypożyczyli aż 467 książek. Nasi pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona czytelników 26 lutego podczas ceremonii pasowania, której dokonali dyrektorzy szkoły p. Grzegorz Harabasz oraz p. Małgorzata Bednarczyk
w obecności wychowawców p. Agaty Lubińskiej, p. Małgorzaty Burdy,
p. Renaty Szlachty- Łagosz, p. Anny Szewczyk.
Uczniowie wiedzą, że biblioteka jest miejscem przyjaznym, w którym zawsze są mile widziani. Chętnie opowiadają treść przeczytanych książek, wykonują do nich ilustracje, które można obejrzeć w bibliotece.
Najmłodszym czytelnikom życzymy rozwijania pasji czytelniczej.

Zofia Klima

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bdr

bdr

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

bty

Spotkanie w bibliotece szkolnej

W dniu 27 lutego dzieci z klasy 2b uczestniczyły w spotkaniu z Panią Zofią Klimą, nauczycielem bibliotekarzem z naszej szkoły. Celem spotkania było zapoznanie z zawodem bibliotekarza, rozbudzenie zainteresowania książkami oraz zachęcenie do korzystania
z bogatego księgozbioru biblioteki. Bardzo Pani dziękujemy za sympatyczne spotkanie
z książką oraz przybliżenie nam swojej pracy zawodowej.
Dzieci z klasy 2b
wraz z wychowawcą

dav

dav

dav

dav

dav

Spotkanie z podróżnikiem

Dzieci i młodzież naszej szkoły miały okazję poznać Amazonię podczas spotkania z podróżnikiem p. Samuelem Kępskim. Dzięki ciekawej fotorelacji z obszernym komentarzem, uczniowie dowiedzieli się o życiu rówieśników i mieszkańców Amazonii
oraz poznali ciekawostki przyrodnicze i geograficzne. Spotkanie odbyło się 16.01.2020 r.

Zofia Klima

Tadeusz Kościuszko – wielki Polak, patron naszej szkoły

W ramach edukacji czytelniczej i medialnej przybliżono uczniom klas 0 – 5 postać patrona naszej szkoły – Tadeusza Kościuszki, wielkiego Polaka i bohatera narodowego. Podczas spotkań październikowych i listopadowych uczniowie dowiedzieli się, że Tadeusz Kościuszko uczęszczał do Szkoły Rycerskiej w Warszawie, walczył o niepodległość Polski
i Stanów Zjednoczonych, przyjaźnił się z Thomasem Jeffersonem, trzecim prezydentem USA. Za bohaterską postawę w bitwie pod Zieleńcami w czasie wojny polsko – rosyjskiej w 1792 r. został odznaczony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Orderem Virtuti Militari. Był Naczelnikiem Powstania Kościuszkowskiego przeciw Rosji i Prusom w 1794 r. Rodacy docenili zasługi Tadeusza Kościuszki, w 1820 r. usypali mu kopiec w Krakowie, do którego przybywali Polacy ze wszystkich trzech zaborów. Na świecie znajdują się także miejsca, które sławią bohatera, np. Góra Kościuszki w Australii. Dzieci wysłuchały fragmentu książki Izabeli Degórskiej pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem”, obejrzały prezentację z obrazami Wojciecha Kossaka „Przysięga Tadeusza Kościuszki na Rynku Krakowskim, Wojciecha Kossaka i Jana Styki „Panorama Racławicka” oraz Michała Stachowicza „Inauguracja sypania Kopca Kościuszki w dniu 16 października 1820”, „Nauczyciel szkółki ludowej z dziatwą szkolną na Kopcu Kościuszki”. Dzieciom przybliżono czasy, w których żył Kościuszko. Najmłodsi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności plastyczne kolorując postać kosyniera lub portret Kościuszki, a starsi rozwiązując krzyżówkę historyczną. Uczniów naszej szkoły zapraszamy do przeczytania książki Izabeli Degórskiej pt. „Tadeusz Kościuszko – wakacje z wodzem” i życzymy dobrej lektury.

Zofia Klima
nauczyciel bibliotekarz